Dojmy a pocity

ŘÁSNÁ 2016 – Dojmy a pocity

Chtěli bychom se touto cestou opět podělit o naše dojmy a pocity z letošního 8. ročníku Řásné.
Po nejistém rozhodování, jestli opět zopakovat jako letošního zahraničního hosta Řásné 2016 paní Faridu Ismailovnu Bolkunovou, jsme nakonec dospěli k názoru, že riskneme takový krok a tuto dlouholetou odbornici z Turkmenistánu na naše plemeno pozveme znovu.

A jak se ukázalo podle přihlášených 103 psů a návštěvnosti asi 150 lidí, byl tento krok správný. Samozřejmě, druhý host byl Bogdan Patynski (Ukrajina), který je již matadorem těchto setkání a v Řásné pochopitelně nechyběl i přes to, že na letošním ročníku se objevil spíše jako účastník. Jako další host se představil Geldy Kjarizov (dlouholetý chovatel koní a psů z Turkmenistánu), který bude v následujícím ročníku hlavním hostem, posoudí psy a výstavu a samozřejmě přednese vše o plemeni na semináři. Na letošní Řásné začal takzvaně od píky a nastínil, proč vlastně existuje toto plemeno. Vše ostatní se dozvíte příští Řásnou, takže už si začínejte pomalu připravovat své otázky. Nechtěli jsme letos od něj plnohodnotný seminář – co člověk to názor a dva semináře různých hostů takového kalibru v jednom setkání by bylo už přespříliš.

Dalším vzácným hostem byl Timur Chabibulin (Rusko), který byl hlavní postavou 1. ročníku. Jako organizátory nás mrzí, že někteří návštěvníci pojali toto setkání jako klasickou výstavu a byli zklamáni ze svých posudků. Farida Bolkunova je zkušená rozhodčí, která nehodnotí Asiaty podle toho jak je který krásný, urostlý, bílý, černý, plavý, tak jak je zvykem z výstav FCI. Jestli se rozhodčímu líbí takový anebo makový, nebo podle turkmenské či jiné krve. Farida Bolkunova hodnotí tak, že psi s většinou uvedených chyb by měli ve střední Asii problém přežít, natož pracovat. Zejména na hlavě jsou pro život u stáda velmi důležité všechny znaky. Každá chyba stěžuje psovi práci u stáda. V tom je ten obrovský rozdíl při posuzování. Všechny tyto informace byly poskytnuty na seminářích.
Setkání v Řásné je hlavně o setkání se, poklábosení o psech a o užití si víkendu společně se psy v krásném prostředí. Nejedná se zde o soutěživosti a tituly. Výstava, posudky společně se seminářem jsou až na druhém místě. Proto také hrajeme o zlaté trenky a lidé, kteří to nechápou, ať tedy opravdu raději sedí doma, sečou trávník, či ať si zajedou na nějakou mezinárodní, nebo oblastní výstavu. Ušetří si tím nervy, čas a peníze. A poté se můžou doma mazlit se svými „ňuňánkami“ na pohovce, či se uspokojovat vypisováním na různých sociálních sítích. Dále bychom chtěli uvést, že v platbě za psa byli zahrnuty celé tři dny. Jestli má někdo pocit, že za 40EUR (1080CZK) jsme nabídli málo, tak se omlouváme.

Účastníci setkání, kteří si stejně jako my tento víkend užili, mohou těšit na další setkání. Kritika opravdových odborníků je pro naše plemeno nesmírně důležitá a tak se lidé musí občas přenést přes kritiku, poučit se z chyb, společně se zasmát, prodiskutovat cokoliv nezbytné a pak se v klidu vydat zpět domů. Jde nám o to vytvořit příjemnou atmosféru, kde se lidé nebudou nenávidět kvůli psům.

Dále bychom chtěli připomenout, že se opět jak chovatelské špičky, tak i kluboví funkcionáři (až na jednoho) nedostavili a tím znovu a jasně potvrdili, že je vývoj – zánik našeho úžasného plemene víceméně nezajímá. Na nás jako organizátory Řásné 2016 tato akce udělala velmi příjemný a milý dojem. Veškeré negativní jevy z loňska byly pryč. Moc nás těší, že se na této akci potkali i lidé, kteří se vzájemně nemají příliš v lásce. Dokázali tím, že mohou i společně fungovat a podpořit takové jedinečné setkání, jakým je Řásná.

Dále bychom chtěli touto cestou poděkovat všem, kteří se na tomto ročníku podíleli, především všem zahraničním hostům.

 • Generálnímu sponzorovi JK Animals za krásné dárky a ceny s krmivy.
 • Hance Chudomelové a Borisovi Kopeliovičovi za překlady z Ruského jazyka.
 • Igorovi Janušekovi a jeho přátelům za výbornou fazulovici a Zlatého bažanta 73.
 • Manželům Sekaninovým za výpomoc a to Carlosovi za excelentní provoz bufetu. Pavlíně za práci v kruhu.
 • Jančimu Jakubíkovi za výpomoc s technickým zázemím a kamerou v kruhu.
 • Nikole Kikušové za maso na guláš.
 • Jankovi Hrbáčovi (barfik) za stany.
 • Tomáši Magovi (restaurace Železná růže, Brno) za řízky na seminář a zápůjčku lavic.
 • Aničce a Jirkovi Úlehlovým za sladkosti pro děti.
 • Dagmar Sedláčkové za uzenou kýtu a krůtu, výborné kremrole a ještě lepší záběry.
 • Richardovi Zpěvákovi za pivo, když jsme v neděli odpoledne umírali žízní.
 • Chtěli bychom všem poděkovat za účast, zvlášť zahraničním účastníkům a to ze Slovenska, Ukrajiny, Ruska, Rumunska, Srbska, Černé Hory, Maďarska, Řecka, Itálie, Německa.

Tímto bychom letošní ŘÁSNOU uzavřeli a těšíme se na Vás i příště!
VLKODAV