Dojmy a pocity

ČLÁNEK KE STAŽENÍ

ŘÁSNÁ 2015 – Dojmy a pocity

1

Chtěli bychom se podělit o své pocity z letošního, již 7. ročníku Řásné. Po zdlouhavých, nejistých jednáních (obklopených různými spekulacemi) s paní Faridou Bolkunovou, se nakonec vše podařilo a turkmenská legenda přistála ve čtvrtek na letišti  v Praze.

Zatímco polovina týmu odjela pro paní Faridu, zbytek pomalu připravoval prostory pro nadcházející události.

2V čtvrteční podvečer jsme se nakonec dočkali a jeden z největších  odborníků na naše plemeno dorazil na místo. Vzápětí přijeli další hosté, kterým za jejich návštěvu a podporu tímto děkujeme. Bohdan Patynski (Turkmenski Volkodav), Dmitrij Dětkovič (Achal Yurt) a Michail Varfolomeev, který se zabývá šampionáty. Poseděli jsme v místní restauraci Radost, která je vedena spíše v tábornickém duchu. Překvapilo nás, jakou má paní Farida výdrž a elán, ani po tak náročném dni na ní nebyla znát únava. Šli jsme spát v nočních až brzkých ranních hodinách.

3

V pátek začali přijíždět účastníci a začal shon, co se týče ubytování a přípravy semináře. Co se týče návštěvnosti semináře, účast nebyla malá, ale očekávali jsme, že přijedou načerpat informace zejména jak chovatelé, tak i různí funkcionáři a poradci chovů klubů sdružující naše plemeno. Nestalo se tak, pravděpodobně jejich informace o stavu a pohledu na plemeno v zemi původu jsou dostatečné. Za to překvapili svým zájmem majitelé SAO, kteří doslova hltali to, co paní Farida na pátečním semináři přednesla.

4

Na sobotního posouzení exteriéru se účastnilo zhruba 70 psů a přes 100 lidí. Ano, účast mohla být podstatně větší. Tím by se mimo jiné vyřešila i ztráta této velkolepé akce. Bohužel naše chovatelská elita se nedostavila, nemá o znalosti a pohled takového odborníka na plemeno zájem. Sami nejlépe vědí, jak má asiat vypadat. Tak proč by mrhali svým časem a prostředky, které mohou později vynaložit pro zisk nějakého titulu, posléze jej zúročit v prodeji štěňat a přitom ukazovat lidem směr, kterým by se měl asiat ubírat? Víceméně každý si volí svoji cestu, a pokud je mu lhostejná návštěva takového znalce plemene, tak to hovoří o všem a nemá cenu se k tomu dále vyjadřovat.

Seminář s Faridou I.Bolkunovou Řásná 2015

Nu co už, příští rok se pokusíme o paní Faridu znovu, která nám tuto možnost navrhla. Moc se jí v České republice líbilo a chtěla by ji ukázat svým vnoučatům. A pokud si někdo naivně myslí, že už nám vše pověděla, tak se mýlí. Farida Bolkunova je člověk obrovských znalostí a dokáže vždy překvapit s něčím, o čem jsme doposud netušili a nevěděli. A to je pro naše plemeno obrovským přínosem. Myslíme si, že zvaním stále nových hostů (viz. Předcházející ročníky) je jistě zajímavé a atraktivní, ale touto cestou se již nechceme ubírat. Pohledy různých osobností na naše psy jsou jistě zajímavé, ale různorodé. Chceme Řásnou a akce Vlkodavu svěřit do těch nejpovolanějších rukou, a to Bohdana Patynskeho a Faridy Bolkunové. Tak doufáme, že se spousta lidí přenese přes zášť a svoje osobní ego a v budoucích ročnících přijede načerpat informace. Také se zeptá, co ho o našem plemeni zajímá a případně si nechá objektivně posoudit exteriér svého psa od opravdových odborníků.

6

Příští posuzování exteriéru bychom chtěli v budoucnu vést v jiném duchu, ale nebudeme zatím předbíhat následujícím událostem. A však nezapomínejme na to, že posouzení exteriéru není pro naše plemeno tak podstatné a že pro naše asiaty je nejdůležitější povaha a charakter, které se musí ověřovat správném otestováním psa či feny. Pořád zůstává setkání milovníků a přátel plemene v ŘÁSNÉ jako pohodová akce bez jakýchkoliv soutěživých ambicí, stále se hraje o zlaté trenky, které letos sice zůstaly loňským vítězům, ale v příštích ročnících budou pochopitelně znovu udělovány.

Nebudeme se vyjadřovat k paní Faridě Bolkunové, tam jsou všechny komentáře zbytečné. Každý si mohl udělat svůj úsudek. Snad jen, že si ji nesmírně vážíme a děkujeme, že se s námi podělila o své obrovské znalosti a vědomosti. Zároveň ji do budoucna přejeme pevné zdraví!

7

Na nás, jako na organizátory letošního již 7. ročníku, udělala tato akce dobrý dojem a považujeme ji za vydařenou. Co se týče akce samotné, tak nám přinesla spoustu kladných momentů. Některým lidem otevřela paní Farida společně s touto akcí oči k tomu, aby se zamysleli nad naším plemenem, zejména jestli při chovu a pořizování svých psů jednali doposud správně.

Na druhou stranu nad některými událostmi jsme se museli pozastavit a pousmát. Kupříkladu nad chováním některých účastníků na seminářích. Alkohol sice každoročně k této pohodové akce patří, ale nebylo vhodné různé pokřikování a vyrušování na pátečním semináři. A na sobotním nechybělo málo, a byla ze semináře výroční schůze slovenského klubu. To raději nebudeme už vůbec komentovat.

Zase jsme se utvrdili v tom, že i přes protesty některých návštěvníků budeme vybírat veškeré platby dopředu a budeme v tom pokračovat i příští rok. Věčné nahánění plateb po kempu jednoduše není možné. Navíc spousta lidí nad kterými se z různých organizačních důvodů přimhouřilo oko, opět nezaplatilo. Nemluvě o tom, že chatky přislíbené na dobré slovo zůstaly neobsazeny.

Dalším negativním jevem bylo vstupování některých účastníků při posuzování exteriéru do kruhu a stěžování výhledu ostatním, kteří stáli za hrazením, navíc nerespektováním toho, že tato akce je soukromá a po příjezdu neměli ani tolik slušnosti přijít pozdravit a ohlásit se. Za to měli tolik drzosti, že odvezli paní Faridu do Telče a my v domnění, že odpočívá na chatce, ji pak hledali. Takové jednání a partyzánské akce na Řásnou nepatří.

8

Každý má na toto přátelské setkání dveře otevřené a je vítaný. Vše je jen o komunikaci a domluvě. Tak nevíme, proč by se tato akce měla obklopovat těmito negativními jevy.

Samozřejmě těch kladných bylo víc a touto cestou děkujeme všem, kteří tuto jedinečnou akci podpořili.

Těšíme se na Vás i v příštím ročníku a doufáme, že zájemců o naše plemeno bude jen přibývat.

VLKODAV